با ادامه جنگ اوکراین، غول فناوری روسیه می خواهد از کشور خارج شود


  • به گزارش NYT، یاندکس، بزرگترین غول فناوری روسیه، می خواهد روابط خود را با این کشور قطع کند.
  • شرکت مادر یاندکس در مورد تأثیر جنگ اوکراین بر تجارت خود نگرانی هایی دارد.
  • این خروج می‌تواند ضربه‌ای به رئیس‌جمهور پوتین وارد کند، زیرا او تلاش‌های خود را بر فناوری و کالاهای داخلی متمرکز می‌کند.

روسیه بزرگ‌ترین شرکت فناوری خود را از دست خواهد داد، که می‌تواند به برنامه‌های رئیس‌جمهور پوتین برای تقویت جایگزین‌های توسعه‌یافته در روسیه برای فناوری غربی ضربه بزند.

Yandex، که اغلب به عنوان گوگل روسیه شناخته می شود، بزرگترین تجارت اینترنتی این کشور است که بیشتر به دلیل مرورگر جستجو و برنامه های سواری خود شناخته شده است. اما بر اساس گزارش نیویورک تایمز، شرکت مادر مستقر در هلند به دلیل تأثیر منفی احتمالی تهاجم اوکراین بر تجارتش می خواهد از روسیه خارج شود. خروج بزرگ‌ترین غول فناوری روسیه ضربه‌ای به رئیس‌جمهور ولادیمیر پوتین وارد می‌کند که تلاشی هماهنگ برای تولید فناوری و کالاهای روسی انجام داده است زیرا تحریم‌ها دسترسی به تامین‌کنندگان غربی را کاهش داده است.

به عنوان بخشی از یک طرح بازسازی بزرگتر که اولین بار توسط رسانه روسی The Bell گزارش شد، شرکت مادر Yandex (موسوم به Yandex NV) کسب و کار جدید و بیشتر فناوری های امیدوارکننده خود – از جمله ماشین های خودران، یادگیری ماشین و خدمات رایانش ابری – را به خارج منتقل خواهد کرد. روزنامه تایمز به نقل از دو منبع ناشناس مطلع از روسیه گزارش داد. این کسب‌وکارها نیاز به دسترسی به بازارها، کارشناسان و فناوری‌های غربی دارند که همه اینها در حالی که تهاجم روسیه به اوکراین ادامه دارد و تحریم‌های غرب همچنان پابرجاست، غیرقابل دوام هستند.

با این حال، تصمیم برای جابجایی مشاغل فناوری نوپای Yandex ممکن است به شرکت مادر آن نباشد. به گزارش تایمز، این شرکت باید مجوز کرملین را برای انتقال مجوزهای فناوری ثبت شده در روسیه به خارج از کشور دریافت کند. به علاوه، سهامداران Yandex باید طرح بازسازی گسترده‌تری را تأیید کنند.

بخش فناوری روسیه در بحبوحه جنگ اوکراین شکست می خورد

کسب و کار یاندکس، که زمانی به عنوان یک داستان موفقیت نادر در روسیه شناخته می شد، از زمان حمله به اوکراین با مشکل مواجه شده است. داستان این غول فناوری بی شباهت به داستان های موجود در دره سیلیکون نیست. یاندکس بیش از 18000 کارمند داشت، ارزش آن بیش از 31 میلیارد دلار بود و اغلب به عنوان “گوگل روسیه” شناخته می شود. حتی در یک نقطه دفاتری در مرکز شهر پالو آلتو، کالیفرنیا داشت.

اما از زمان حمله روسیه به اوکراین، هزاران کارمند یاندکس روسیه را ترک کردند و قیمت سهام این شرکت در فهرست نیویورک تقریباً بلافاصله پس از جنگ بیش از 20 میلیارد دلار از ارزش خود را از دست داد، قبل از اینکه نزدک معاملات سهام خود را به حالت تعلیق در آورد. در همین حال، سهام Yandex در بورس مسکو در سال گذشته 62 درصد کاهش یافت.

بر اساس گزارش الجزیره، بدبختی یاندکس منعکس کننده سایر شرکت‌های فناوری روسیه است که در مواجهه با تحریم‌های غرب و مهاجرت ده‌ها هزار کارگر روسی فناوری اطلاعات دست و پنجه نرم کرده‌اند. این چیزی است که حتی پوتین نیز نمی تواند آن را انکار کند، و اذعان می کند که بخش فناوری اطلاعات روسیه با مشکلات “بسیار عظیم” روبرو خواهد شد، زیرا ایالات متحده و 37 کشور دیگر دسترسی روسیه به فناوری هایی مانند نیمه هادی ها و تجهیزات مخابراتی را از طریق کنترل صادرات محدود می کنند.

گره‌گشایی از اتکای روسیه به اقتصاد جهانی، حتی قبل از حمله اوکراین و تحریم‌های آن، یک نبرد سخت برای این کشور بوده است.

در سال 2015، کرملین تلاش کرد تا تمام ارگان های دولتی را از استفاده از نرم افزارهای خارجی منع کند، اما تا سال 2019 تنها 10 درصد از نرم افزارهای مورد استفاده دولتی ساخت روسیه بود. روسیه نیز فقط به فناوری خارجی وابسته نیست. بر اساس یادداشت سال 2021 بانک مرکزی روسیه، بیش از نیمی یا 65 درصد از مشاغل روسی برای تولید خود به واردات متکی بودند. از خودروها گرفته تا کاغذهای اداری، اکثر شرکت ها ارائه دهندگان خارجی را تا حدودی در زنجیره تامین درگیر می کنند.


دیدگاهتان را بنویسید