“حقیقت فاش شد: سقوط بانک سیلیکون ولی صنعت فناوری را افشا می کند”


پس از 48 ساعت از قیامت صندلی راحتی و پیش بینی های بزرگ از هرج و مرج آینده، کابوس سیلیکون ولی به پایان رسیده بود. عصر دیروز، وزارت خزانه داری موفق شد بدترین آخرین انفجار فناوری را کاهش دهد: اگر پول خود را با بانک دره سیلیکون که اکنون از بین رفته نگه می داشتید، در واقع آن را پس می گرفتید.

هنگامی که بانک – یک وام دهنده بزرگ به دنیای سرمایه گذاری خطرپذیر و یک منبع حیاتی برای حدود نیمی از استارت آپ های آمریکایی تحت حمایت VC – ناگهان پس از اجرای سپرده ها در اواخر هفته گذشته سقوط کرد، زیان ها خیره کننده به نظر می رسید. تا روز جمعه، بیش از 200 میلیارد دلار در هاله ای از ابهام قرار داشت که دومین ورشکستگی بزرگ بانک در تاریخ ایالات متحده بود. استارت آپ هایی که پول خود را با SVB پارک کرده بودند، ناگهان قادر به پرداخت هزینه های اولیه نبودند و در توییتر، برخی از بنیانگذاران شرح داده شده آخرین تلاش ها برای تامین حقوق و دستمزد در هفته آینده. گری تان، رئیس مرکز انکوباسیون استارت‌آپ‌ها Y Combinator به NPR گفت: «اگر دولت وارد عمل نشود، فکر می‌کنم یک نسل کامل از استارت‌آپ‌ها از روی کره زمین محو خواهند شد. این چرخش ایدئولوژیک و همچنین اقتصادی بود: به نظر می‌رسید که نه تنها توانایی این شرکت‌ها در پرداخت حقوق کارکنانشان، بلکه سرنوشت اقتصاد نوپا – که ظاهراً موتور ایده‌ها، با تمام وعده‌هایش، در خطر است. از آینده ای بهتر

فناوری اکنون احتمالاً از نابودی انبوه استارت‌آپ‌ها جلوگیری کرده است، اما این شکست برخی از بی‌ثباتی اساسی صنعت را آشکار کرده است. خیلی وقت پیش نبود که شغل در Big Tech یکی از امن ترین، پرسودترین و پر درآمدترین گزینه ها برای جوانان جاه طلب بود. سال گذشته بی‌ثباتی را آشکار کرد، زیرا غول‌های فناوری بیش از 100000 شغل را از دست دادند. اما فروپاشی بانک فشاری را در تمام گوشه‌های صنعت اعمال می‌کند و نشان می‌دهد که فناوری به دور از نیروی تسلیم‌ناپذیر است. خیلی کم در مورد آن به اندازه چند سال پیش مطمئن است. دره سیلیکون ممکن است همچنان خود را به عنوان بیان نهایی تجارت آمریکایی، کارخانه نوآوری در حال تغییر جهان ببیند، اما در سال 2023، فقط شبیه خانه ای از کارت به نظر می رسد.

وعده سیلیکون ولی همیشه این بود که هر استارت‌آپی می‌تواند به غول میلیارد دلاری بعدی تبدیل شود: به غرب بروید و ادعای خود را در سرزمین اتوبوس‌های گوگل و سوشیریتوهای برنامه تحویل به اشتراک بگذارید! برای بنیان‌گذاران استارت‌آپ، وفور پول VC امکان‌های بسیار کمی را ایجاد می‌کرد – این ایده که میلیون‌ها سرمایه، به‌ویژه برای شرکت‌های اولیه و شرکت‌های اولیه، در دسترس هستند، اگر شما یک سکوی مناسب داشته باشید.

اما ظاهراً آن چشم اندازهای عالی تنها زمانی قابل دستیابی بود که پول آسان بود. با افزایش نرخ بهره فدرال رزرو در تلاش برای مهار تورم، پوسیدگی به لایه‌های دنیای فناوری سرازیر شد. هنگامی که فهرست مشاغل خشک شد و رویای امنیت شغلی شروع به از بین رفتن کرد، حتی زیرساخت های اساسی پشت این شرکت ها – خدماتی که به کسب و کارها امکان می داد واقعاً به کارکنان خود پرداخت کنند – نیز شروع به فروپاشی کرد. به نظر می رسد که بی ثباتی فراتر از آن چیزی که ما می دانستیم گسترش یافته است.

سیلیکون ولی به خودی خود تمام نشده است، و نه پول سرمایه گذاری خطرپذیر به طور کامل خشک شده است، به خصوص اکنون که هوش مصنوعی مولد لحظه ای دارد. وقتی مدیران محصول و مهندسان شروع به ترک دسته جمعی Big Tech کردند-شاید آنها را اخراج کردند. شاید فستیوال‌های موسیقی فقط کارمندان به تازگی شروع به قدیمی شدن کرده‌اند—بسیاری که به دنبال چالش‌های جدید بودند، به استارت‌آپ‌ها پیوستند. اکنون دنیای استارت آپ ها تاریک تر از همیشه به نظر می رسد.

سقوط بانک سیلیکون ولی کار زیادی لازم نبود و سرعت نابودی آن مستقیماً به میزان سرمایه گذاری های فناوری آن وابسته بود. این بانک در دوران نرخ بهره پایین با این صنعت متحد شد – و اگر چه در اکثر دهه گذشته احتمالاً صورت‌حساب خود را به‌عنوان یک بانک تازه‌کار به‌عنوان یک شرط عالی به نظر می‌رسید، اما در سال 2023 قطعاً کمتر به نظر می‌رسد. با مشکلاتی در مورد خدمات اولیه در بانک مواجه شد، نتیجه کار کلاسیک سپرده گذاری بود. SVB برای پاسخگویی به تقاضا سرمایه ای در اختیار نداشت.

وحشت سرمایه‌گذاران خطرپذیر در مورد سقوط بانک نشان می‌دهد که وقتی این نوع شکست‌ها رخ می‌دهند، چاره کمی وجود دارد. سام آلتمن، مدیر عامل OpenAI، پیشنهاد کرد که سرمایه گذاران فقط شروع به ارسال پول کنند، بدون سوال. «امروز روز خوبی برای ارائه پول نقد اضطراری به استارت‌آپ‌هایی است که برای پرداخت حقوق و دستمزد یا هر چیز دیگری به آن نیاز دارند. بدون سند، بدون شرایط، فقط پول ارسال کنید توییت از ظهر جمعه اینجا رئیس داغ‌ترین شرکت صنعت بود که شایعه شده بود ارزشی معادل 29 میلیارد دلار دارد و با هوشیاری به عنوان راهی برای جلوگیری از سرایت بیشتر، جزوه‌هایی را پیشنهاد می‌کرد. حاکمان سیلیکون ولی زمانی چنان از برتری و استقلال خود مطمئن بودند که برخی در واقع پشت طرح جدایی از قاره ایالات متحده متحد شدند. آیا این پیام در حال حاضر این است که همه ما در کنار هم هستیم؟

آلتمن تنها کسی نبود که در جستجوی راه حلی بود. سرمایه گذاران تأثیرگذار مانند صندوق سرمایه گذاری پرچین بیل آکمندیوید ساکس، سرمایه‌دار مخاطره‌آمیز، و جیسون کالاکانیس، کارآفرین، آخر هفته را به طور نفس‌گیری در پیشگویی پایان دنیای استارت‌آپ‌هایی که ما می‌شناسیم، سپری کردند. کالاکانیس چندین توئیت با تمام حروف ارسال کرد. گفت: «در حال حاضر باید کاملاً ترسیده باشید». یکی. بخوانید: «به من نگویید که بیش از حد واکنش نشان می‌دهم». یکی دیگر.

طرح نجات لحظه آخری وزارت خزانه داری، استارت آپ ها را دست نخورده نگه می دارد، اما شاید از انجام هرگونه بازتاب واقعی در مورد چگونگی رسیدن ما به این نقطه نیز جلوگیری کند. به عنوان بخشی از نقد احمقانه رویدادهای آخر هفته، چند هنرمند دیجیتال باهوش رمزنگاری در حال حاضر نسخه محدود NFT را به یاد اولین بحران بانکی تمام عیار در سال ارائه می کنند. (“متشکرم!” از بالای پرتره پرتره جو بایدن رئیس جمهور و جانت یلن وزیر خزانه داری فریاد می زند.)

فناوری به ریزش بی امان خود ادامه خواهد داد، اما انرژی تغییر کرده است. هیچ جادو و هیچ توهم در مورد آنچه در پشت صحنه می گذرد وجود ندارد. تصور سیلیکون ولی به‌عنوان غول‌پیکر تسخیر جهان – ایده‌ها، اقتصاد و حوزه سیاسی آمریکا – هرگز بیشتر از این احساس نمی‌شد. به این معنی نیست که فناوری باید شیطانی شود، فقط این فناوری خاص نیست. دره همیشه به اندازه دیگران قادر به شرط بندی بد بود. اگر تا پایان سال گذشته برای کارگران فناوری روشن نبود، مطمئناً اکنون است.
دیدگاهتان را بنویسید