نقد و بررسی «Songs Of Surrender»: کلاسیک بهینه‌سازی شده و گوهرهای پنهان بازتابنده


هنگامی که بونو برای اولین بار در ادامه کتاب خاطرات خود در سال 2022، Surrender: 40 Songs, One Story اعلام کرد که قصد دارد 40 قطعه U2 را دوباره تجسم کند، این مفهوم جذاب به نظر می رسید – به ویژه برای کسانی که نمایش انفرادی اخیر او را با نام «داستان های تسلیم» تجربه کرده بودند. تنها با حمایت یک نوازنده ویولن سل، یک نوازنده چنگ و کارگردان موسیقی، جکنیف لی، این خواننده با تقسیم کردن آنها به داستان های مهیج و صمیمانه خود، جان تازه ای به کلاسیک های استادیوم گروهش بخشید.

بنابراین زمانی که The Edge بعداً تأیید کرد که کل گروه در فرآیند “تصویر مجدد و ضبط مجدد” مشارکت داشته اند، بسیار ناامید کننده بود، با انتشار نسخه ای تا حدی پاک شده از “غرور (به نام عشق)” که به سختی برطرف شد. ترس از پروژه در ادامه آهنگ‌های «With or Without You» و «One» غیر الهام‌بخش‌تر شدند، همچنان که این باور تزلزل ناپذیر به‌طور فزاینده‌ای مبنی بر اینکه شاید این آهنگ‌ها در وهله اول نباید به هم می‌خوردند.

خوشبختانه، “Songs Of Surrender” آن فاجعه ای نیست که در ابتدا تهدید می کرد. مطمئناً، برخی از بزرگ‌ترین آهنگ‌های چهار قطعه ایرلندی («غرور»، «جایی که خیابان‌ها نامی ندارند»، «مگس») درخشش حماسی خود را از دست داده‌اند، اما تعدادی از آهنگ‌های اولیه U2 و کات‌های عمیق منتشر شده‌اند. با نگاهی عاقلانه و مسن تر، اینجا با تفکر دوباره کار شده است. برای مثال، اضطرار پس‌پانک جوانی «داستان‌هایی برای پسران» به تصنیف پیانویی تند و تند تبدیل شده است که با افزایش سن، زندگی پیچیده‌تر شده است. The Edge در اینجا وکال اصلی را می‌خواند و اشعار تغییر یافته بونو را می‌خواند: “جایی است که من می‌روم که بخشی از من نیست / مثل رادیویی بدون کنترل / در تصور من، فقط ایستا و جریان وجود دارد.”

تک‌آهنگ اولیه «11 O’Clock Tick Tock» که توسط مارتین هانت، اسطوره فقید Factory Records تولید شد، با لیس‌های آکوستیک شاد و کلیدهای چشمک‌زن برای برداشتی جایگزین که هم متحرک و هم نشاط‌آور است، اصلاح شده است. در همین حال، شماره الکترو تقسیم‌کننده «Invisible» در واقع پیشرفتی نسبت به نسخه اصلی است، با ضربات درام با نواختن سیم‌های آکوستیک و پیانوی سالنی به سبک وسترن، در حالی که بونو و The Edge به گرمی وکال‌ها را مانند دو نوازنده قدیمی عوض می‌کنند. بار.

U2 نیز از بیان عقاید سیاسی خود در اینجا ابایی نداشتند. از زمان تهاجم روسیه به اوکراین، بونو علناً برای صلح مبارزه کرده است: او و The Edge در ماه مه 2022 در ایستگاه متروی کیف که به بمب تبدیل شده بود اجرا کردند، در حالی که او اخیراً برای اجرای غافلگیرکننده ای در لندن به آنتیتیلا پیوست. اشعار تغییر یافته تک‌آهنگ «همه چیزهایی که نمی‌توانی پشت سر بگذاری» «Walk On» اشاره‌ای به اوکراین جنگ‌زده دارد، با بونو که سرکشی می‌خواند: «و اگر رقصنده در خیابان پرده از اشک بپوشد / این رقصی است که هیچ ارتشی نمی‌تواند شکست.»

مایوس کننده است که تعدادی از هیتترهای U2 به خوبی در «داستان های تسلیم شدن» ترجمه نمی شوند، اما این بازبینی تلاشی کاملاً بی ثمر نبوده است: فقط باید کمی عمیق تر بگردید تا مطالبی را که دوباره تصور می کنید پیدا کنید. واقعا ارزش چشیدن را دارد

جزئیات

تاریخ انتشار: 17 مارس

برچسب رکورد: جزیره


دیدگاهتان را بنویسید